Skip to content

Początkujący deweloper iOS – co chciałbym wiedzieć gdybym dziś zaczynał od zera.

Właśnie ukazała się moja pierwsza aplikacja Auto Guardian – kontrolki samochodowe, dokładnie 13 Stycznia 2017 roku, czyli w „Piątek Trzynastego” i choć jest to kompletny zbieg okoliczności, to wyczuwam w tym pewną moc… :)

Pamietam jak zaczynałem skupiać swoje myśli nad tym aby zacząć uczyć się programowania, i już jako paroletni użytkownik produktów Apple’a, podjąłem decyzje, że będą to urządzenia z systemem iOS.

W tym artykule, chciałbym skupić się tylko na konkretnych źródłach, z których ja korzystałem + mały opis do każdego z nich. Myślę, że wszystkim to wyjdzie na dobre :)

LITERATURA

 1. Programowanie w języku C [iBooks] – Polecam wszystkim na dobry początek, aby zrozumieć totalne podstawy! Dopiero po tej lekturze powinno zacząć się skupiać nad SWIFT czy Objective-C.
 2. Objective-C. Vademecum profesjonalisty [Autor: Kochan Stephen G.] – Pomimo tego, że na 99% skupisz się na nauce programowania w SWIFT, to dzięki tej książce zrozumiesz takie zagadnienia jak obiektowość czy dziedziczenie. Dużym plusem jest to, że książka jest w języku Polskim.
 3. Programowanie w języku Swift. Big Nerd Ranch Guide [Autor: Mathias Matthew, Gallagher John] – Świeżo wydana pozycja (Styczeń 2017), wpierająca Xcode’a 8 oraz Swift 3. Aktualnie nie ma nic świeższego. No i jest po Polsku.

KURSY WIDEO

Polskie

 1. www.educativo.pl – Według mnie najlepsza Polska platforma do nauki programowania. Dużym plusem jest również to, że organizują kursy stacjonarne w przystępnych cenach.
 2. www.strefakursow.pl – Z tej platformy również korzystałem, ale to było w czasie kiedy uczyłem się Objective-C. Polecam jako materiały uzupełniające.

Anglojęzyczne

 1. www.udemy.com – Kursy po Angielsku i tak Cię nie ominą. Według mnie jest to najlepsza platforma skupie się tylko na niej, oraz na konkretnych kursach, które odbyłem. Istna skarbnica wiedzy!
 • iOS 10 & Swift 3 – Complete Developer Course by Aaron Caines – Aaron jest Brytyjskim wykładowcą w UK, który ma świetny głos i niesamowity talent do tłumaczenia rzeczy skomplikowanych w bardzo przystępny sposób. Polecam w 110% !
 • iOS 10 & Swift 3: From Beginner to Paid Professional – Amerykański startup, który osiągnął wielki sukces w USA. Chłopaki świetnie tłumaczą i mają mnóstwo kursów w jednym miejscu. Ilość porad, które są mega istotne podczas nauki programowania od zera jest niesamowita. Ten kurs to typowy „must have”.
 • Mobile App Design in Sketch 3: Ux and UI Design From Scratch – Tworzenie aplikacji to w dużej mierze, również projektowanie graficzne. Oczywiście możesz zlecić przygotowanie całej grafiki komuś, tylko po co ? Czy nie lepiej mieć kontrolę w 100% nad swoim projektem? Z tym kursem opanujesz naprawdę solidne podstawy w projektowaniu!

PROGRAMY / APLIKACJE

Programistyczne

 • Xcode [Mac AppStore] – „To program, który zawiera wszystko, co deweloperzy potrzebują aby tworzyć wspaniałe aplikacje” – tak opisuje to Apple, a ja się pod tym podpisuję.
 • SourceTree – Program do graficznej obsługi systemu kontroli wersji. Bez niego ani rusz! W kursach wideo od strefakursów.pl, możecie opanować jego obsługę do czego was gorąco zachęcam!
 • TextWrangler – edytor tekstu na platformę OS X, który ma funkcję kolorowania składni.

Graficzne

 1. Sketch – Program do tworzenia wszelakiej grafiki dla twojej aplikacji. Jego wielką zaletą jest to, że jest bardzo przejrzysty i nie przytłacza użytkownika mnogimi funkcjami, do tego każdą grafikę możemy w szybki sposób wyeksportować w rozmiarach dedykowanych dla standardów Apple’a (1x, 2x, 3x), co jest bardzo wygodne.
 2. Pixelmator – Czego Sketch nie potrafi to Pixelmator zrobi. Swoisty Photoshop w wydaniu dla komputerów Mac.
 3. Logoist – Ciekawy program do tworzenia logo. Choć w sketch można zrobić dokładnie to samo, to Logoist zawiera dużo gotowych szablonów, które mogą Cię zainspirować.
 4. Prepo  – z tego drobnego programu korzystam, gdy chce szybko przygotować logo w wymiarach dla wszystkich urządzeń iOS. I choć można to zrobić również w Sketch, to jakoś w tej aplikacji przygotowuje się to prościej.

LINKI WWW