Skip to content

Zacznij naukę programowania pod iOS wraz z Educativo.pl [kurs wideo po Polsku]

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak rozpocząć naukę tworzenia aplikacji dla iPhone’a czy iPad’a, to chciałbym Ci polecić platformę Educativo, która jest według mnie najbardziej przystępną opcją dostępną na Polskim rynku, zarówno dla rozpoczynających naukę programowania oraz dla tych bardziej zaawansowanych.

Początki są zawsze trudne.

W moim ostatnim wpisie zawierającym postanowienia noworoczne, znajduje się między innymi chęć odnowienia nauki tworzenia aplikacji, szczególnie dla iPhone’a. Bijąc się w pierś, przyznaje, że zwlekam już z tym od ponad roku. Do faktycznej nauki zawsze  miałem więcej wymówek niż włosów na głowie…a to brak znajomości odpowiedniego języka programowania, a to brak czasu, a to przydał by się monitor zewnętrzny, a w internecie brak konkretnych kursów do samodzielnej nauki po Polsku, a kursy wyjazdowe trwają po kilka dni i kosztują średnio 1000-3000 zł. W zasadzie to wszystko było złe tylko nie ja, tak właśnie sobie to usprawiedliwiałem.

Nauka programowania dla iOS vs. Polskie realia.

Jednym z moich największych problemów (poza słomianym zapałem) z rozpoczęciem nauki programowania, był/jest stosunkowo marny dostęp do ilości zasobów do samodzielnej nauki w języku Polskim. Oczywiście możecie mi powiedzieć, że każdy szanujący się programista musi znać język angielski aby programować i z tym się absolutnie zgadzam, jednak dla kompletnego żółtodzioba w tej dziedzinie jakim jestem osobiście, możliwość rozpoczęcia jego nauki w postaci kursu wideo wraz z Polskim lektorem, który krok po kroku tłumaczy choćby podstawowe funkcje dostępne w programie Xcode, mogę śmiało powiedzieć, że skoro mi udało się zrozumieć język programowania od podstaw dla iOS, to może to zrobić każdy, nawet Ty ! ;)

Czym jest platforma Educativo i dlaczego właśnie na niej się skupiłem? 

O Educativo dowiedziałem się z reklamy na facebook’u ponad rok temu. Platforma ta jest zbiorem płatnych kursów wideo w języku Polskim, za pomocą których możemy rozwijać nasze umiejętności w nauce programowania dla iOS, Android czy Windows Phone. Przystąpienie do interesującego nas kursu jest płatne, jednak kwoty rzędu 99-129 PLN z całorocznym dostępem wydają się być bardzo atrakcyjną ofertą. Dla porównania, typowa książką dotycząca nauki programowania pod iOS w Empiku kosztuje tyle samo albo i więcej, a do tego w moim przypadku nauka na podstawie książki okazała się „mało atrakcyjna” i zrezygnowałem z niej po kilku pierwszych dniach, kiedy najzwyczajniej nie potrafiłem zrozumieć co autor miał na myśli. O wiele lepiej ogląda się nagranie wideo ukazujące pełny proces powstawania aplikacji. Książki są ok, ale jako pogłębienie tejże wiedzy.

W sieci  dostępne są oczywiście setki różnych kursów (80% po angielsku), lecz zazwyczaj są to marnej jakości nagrania, których wręcz nie da się słuchać, natomiast te w dobrej jakości kosztują średnio po 50-100 dolarów, lecz wciąż są po Angielsku :)

Tutaj możecie sprawdzić przykładowe nagranie kursu od Educativo (najlepiej oglądać w trybie rozdzielczości 720p na pełnym ekranie)

Czego potrzebujesz aby rozpocząć naukę programowania?

Nauka:

  1. Najważniejsze to głęboka chęć i samozaparcie !
  2. Dostęp do kursu „iOS od podstaw” na platformie Educativo.pl
  3. Podstawowa znajomość języka obiektowego, choć mój przypadek ukazuje, że można wszystkiego uczyć się od zera w „locie” :)

Sprzęt:

  1. Komputer Apple z systemem OS X (najlepiej 10.10 Yosemite)
  2. Program Xcode (do pobrania bezpośrednio z Mac App Store)

Dobrze było by posiadać:

  1. Wykupione konto developerskie Apple Developer dla iOS (429PLN/ROK)
  2. Telefon iPhone (w połączeniu z kontem developerskim, pozwala ono na bezpośrednie testowanie  stworzonej przez nas aplikacji na własnym urządzeniu zamiast w symulatorze Xcode).
  3. Duży ekran lub zewnętrzny monitor aby móc jednocześnie oglądać kurs wideo i pracować w  Xcode.
No cóż to życzę Wam i sobie powodzenia.
Pozdrawiam
Bartosz Brzozowski