Skip to content

MacBook – Dowiedz się, jak zwiększyć żywotność i wydajność pracy na baterii.

Po niedawnym wpisie na temat poprawy wydajności baterii w iPhone/iPad, dostałem na maila parę zapytań jak wygląda sprawa w przypadku notebook’ów od Apple’a.
 
Z tego tytułu postanowiłem, że opiszę dla Was jak to wygląda u mnie oraz co doradza sam producent w tym przypadku. 

 
Komputery Apple z serii MacBook, MacBook Pro/Air czy Retina od zawsze wyróżniały się długim czasem pracy na baterii, jednak aby taki stan faktycznie się utrzymywał musimy o to odpowiednio zadbać. Według informacji ze strony Apple, baterie  powinny zachować, około 80% swojej wydajności, nawet do 1000 cykli, czyli pełnego naładowania i rozładowania.
 
 Bateria urządzenia została tak zaprojektowana, by po 1000 cykli pełnego ładowania zachowała do 80% pierwotnej pojemności. Roczna gwarancja obejmuje wymianę wadliwej baterii. Apple oferuje usługę wymiany baterii we wszystkich notebookach MacBook, MacBook Air i MacBook Pro z wbudowanymi bateriami.  – Apple.com
 
 
Zrzut ekranu 2014-12-07 o 22.10.43
źródło: www.apple.com/pl/batteries/why-lithium-ion/
 
Zakładając, że w takim trybie będziemy ładować komputer każdego dnia, to otrzymamy wynik średnio 3 lat wysokiej sprawności pracy na baterii.
 
W moim przypadku zakładam, właśnie mniej więcej taki czas użytkowania(posiadania) dokładnie tego samego laptopa no chyba, że znowu wpadnie on w niepowołane ręce…tfu tfu…
 
Oczywiście są ludzie co wymieniają z różnych powodów komputery dużo szybciej lub później, jednak 3 lata przy aktualnym tempie rozwoju technologii to według mnie umiarkowany czas.
 
OK, było trochę teorii, teraz czas na praktykę! Poniżej zebrałem dla was parę sposobów, aby praca na baterii oraz jej żywotność była jak najlepsza. A więc….
Staraj się aby:
1) Poziom oświetlenia oscylował pomiędzy 70 a 90% pełnej mocy. Jest to wystarczająca wartość dla typowych zastosowań w pomieszczeniach z dobrym oświetleniem. 
 
2) Podczas pracy przy niskim oświetleniu, zmniejszyć jasność ekranu do 20-40%, przy czym uruchom dodatkowo podświetlenie klawiatury. Twoje oczy Ci za to podziękują, zobaczysz.
 
3) Komputer nie był rozładowywany codziennie. W zasadzie ładowarkę podłączaj kiedy chcesz, nawet Apple na swojej stronie podaje dokładnie taką samą informację. – Apple.com
 
4) Komputer nie przebywał długo w otoczeniu zbyt niskich lub wysokich temperatur. 
źródło: www.apple.com/pl/batteries/maximizing-performance/
5) Aktualnie uruchomione programy, z których nie korzystasz były wyłączone. Im więcej aktywnych programów, tym bardziej procesor wpływa na zużycie baterii.
 
6) Wifi, bluetooth, dźwięki w komputerze – były uruchomione tylko wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Ten sam nawyk wyrobiłem u Siebie przy iPhonie więc, czemu by nie robić tak na Macbook-u.
 
Apple wspomina jeszcze aby karty SD oraz urządzenia peryferyjne jak iPhone, iPad czy zewnętrzne dyski twarde, również odłączać w momencie gdy z nich nie korzystamy. No chyba, że właśnie ładujemy baterię w iPhone, ale to już inna sprawa :) 
 
 
Od siebie mogę jeszcze dodać, że w „Mac App Store” jest wiele ciekawych programów przeznaczonych tematyce baterii w macbooku.
 
Ja zakupiłem FRUITE JUICE (8,99€)
Aplikacja jest w pełni po polsku. W jednym miejscu opisuje, w jakim stanie jest moja bateria, ile dziennie powinienem na niej pracować, oraz kiedy przypada u mnie cykl konserwacyjny czyli pełne rozładowanie oraz naładowanie aby osiągnąć jak najlepszą kondycje.
 
Polecam ją wszystkim tym, którzy chcą zadbać o stan swojej baterii w MacBook-u należycie, jednak nie mają do tego pamięci, z resztą tak jak ja. 
 
 23Zrzut ekranu 2014-12-08 o 00.41.32