Skip to content

Twój iPhone działa, krótko na baterii ? Sprawdź czy nie możesz mu w tej sprawie pomóc.

W odróżnieniu od MacBook’ów, telefony iPhone radzą sobie raczej średnio z czasem pracy na baterii. W zasadzie jeden, maksymalnie dwa dni to wszystko czego możemy się po nich spodziewać. Oczywiście co nowszą generacje iPhone’a, sytuacja ulega poprawie ale do ideału rodem z pradawnych telefonów Nokii, jeszcze Apple daleko.

Na początek zabawię się na chwilę w światowego rzecznika wszystkich smartphone’ów i wyjaśnię wam pokrótce, dlaczego dawne telefony pokroju Nokia 3310 miały znacząco dłuższy czas pracy na baterii. Telefony przede wszystkim służyły do dzwonienia oraz pisania SMS.
Do tych zadań wystarczył lekko mocniejszy procesor od kalkulatora, oraz zazwyczaj mały niekoniecznie kolorowy (w sumie czarny to też kolor) wyświetlacz. Do szczęścia pozostało jeszcze upchać wielką baterie i zamknąć to wszystko w niezgrabną obudowę. 
 
W wielkim skrócie, dawne telefony nie były tak energo-żerne jak znane nam smartfony, jednak na tej podstawie cały świat oczekiwał, że zachowają one tę zalete od swojego protoplasty. Tak się niestety nie stało…
 
No dobrze, ale nie o tym miał być ten wpis !
 
Przygotowałem dla was zbiór porad oraz zachowań wydłużających pracę na baterii dla iPhone’a, wszystko w oparciu o nowy system iOS 8 oraz mojego iPhone’a 6. Pomimo tego, wiele przykładów będzie miało zastosowanie dla innych wersji iOS oraz modeli iPhone’a.
HT5858-ios7-control_center_home_screen-001-plPoziom podświetlenia ekranu 

Było by świetnie gdyby jasność ekranu na co dzień była pomiędzy 50-75%. W większości przypadków powinna to być wystarczająca wartość. W szybki sposób można to kontrolować dzięki Centrum sterowania (gest machnięcia palcem od dołu do góry ekranu)

Nie korzystasz, to wyłącz

Chodzi mi głównie o 4 opcje (WIFI, 3G/LTE, Bluetooth, GPS). Codziennie spotykam się z tym, że klienci mają uruchomione przynajmniej 2-3 z tych opcji. Na zdrowy rozsądek, skoro opuszczamy dom/prace to przez dłuższy czas nie będziemy się łączyć z WIFI dlatego możemy je spokojnie wyłączyć. To samo z pozostałymi opcjami. Warto wyrobić u siebie nawyk wyłączania funkcji, które przez dłuższy czas nie są dla nas „niezbędne”. Przy użyciu centrum sterowania dla iOS 7/8 możemy ten proces mocno przyspieszyć dla wifi oraz bluetooth.

Odświeżanie w tle, a co to ? 

Bez przesady, ale o tej funkcji póki co wie bardzo ale to bardzo mało osób. Od wersji systemu iOS 7, Apple uruchamia w telefonach opcję odświeżania, treści w aplikacjach gdy tylko mamy dostęp do wifi lub 3G/LTE. A więc cały czas większość aplikacji korzysta z dostępu do internetu, tylko po to aby ich treść była od razu po uruchomieniu aktualna. Osobiście mam tą opcję wyłączoną i dopiero gdy otworzę dany program to odświeży sobie ona zawartość. Dzięki temu, można ładnie wydłużyć prace na baterii. Aby sprawdzić jak sytuacja wygląda u Ciebie, udaj się do Ustawienia -> Ogólne -> Odświeżanie w tle.

GPS = Baterio-pożeracz

Kto korzystał z GPS w iPhonie podczas jazdy autem bez zasilania, ten wie jak mocno potrafi on „wciągnąć” baterie. Pamiętajmy, że ten sam moduł wykorzystują nie tylko aplikacje dla map samochodowych. Bez problemu można wymienić ponad 10 zadań, kiedy iPhone korzysta w ciągu dnia z tego modułu i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawę. Udaj się w Ustawienia -> Prywatność -> Usługi lokalizacji i sprawdź, które programy wykorzystują GPS non-stop i zastanów się nad ich sensem. W zakładce Usługi lokalizacji, proponuję też sprawdzić Usługi systemowe, w których kryje się wiele ciekawych zastosowań modułu GPS w iPhonie, niekoniecznie niezbędnych. Nie wyłączajcie z rozpędu uprawnień lokalizacji dla Find my iPhone, gdyż mogą one okazać się w przyszłości bardzo przydatne !

Autoblokada

Choć nie jestem jej zwolennikiem, to może ona również nieco wydłużyć prace na baterii, szczególnie dla tych zapominalskich, którzy nie gaszą ekranu po zakończeniu pracy na telefonie. Opcja ta jest dostępna w Ustawienia -> Ogólne -> Autoblokada.

Aplikacje działające w tle

Im więcej aplikacji mamy uruchomionych, tym większa praca procesora oraz pamięci ram a przez to zmniejsza się czas pracy na baterii. Jeśli przestałeś korzystać z danej appki, wyjdź do głównego menu, wciśnij szybko 2x środkowe kółeczko i gestem palca w górę ekranu, przewiń okno aby je kompletnie wyłączyć. I tak dla wszystkich uruchomionych appek. Pewnie trochę tego jest co? :)

Tryb cichy

Nie zawsze potrzebujemy aby nasz telefon wydawał dźwięki w wniebogłosy. Im mniej ich słychać, tym lepiej dla baterii, i głośnika ;)

Powiadomienia e-mail

iPhone bez skrzynki pocztowej to już rzadki widok. Dla wszystkich korzystających z poczty na telefonie proponuję sprecyzowanie odbierania maila (Push/Fetch) w Ustawienia -> Poczta, kontakty,inne -> Pobierz nowe dane .

Hotspot Osobisty

iPhone również może nam posłużyć jako modem internetowy dla innych urządzeń. Warto pamiętać aby podczas zakończenia pracy w tym trybie, najzwyczajniej w świecie wyłączyć tę opcje. Jest to chyba druga opcja zaraz po GPS pod kątem zużycia baterii.

Zdjęcia/Wideo

Kręcenie dużej ilości filmów oraz wykonywanie setek zdjęć, często z użyciem wbudowanej lampy błyskowej ma kolosalny wpływ stan baterii. Z tym po prostu trzeba się liczyć.

————————————————————————————————————————

Sprawdźcie proszę jak to u was wygląda i dajcie mi znać czy udało wam się odczuć dzięki tym radom różnice. Było by super jakby ktoś dodał od Siebie w komentarzach swoje „life-hacki”, które ja niechcący pominąłem.

Dla bardziej wymagających poniżej umieszczam jeszcze parę rad, które zweryfikowało u mnie życie.
  1. Stacja dokująca do ładowania – mój „must have” na biurku.
  2. Kabli nigdy za wiele – dwa kable w domu(dla gości), jeden w aucie + ładowarka od gniazda zapalniczki oraz jeden w torbie od komputera.
  3. Powerbank / etui z baterią – ekstra zapas mocy na dłuuugi dzień.
  4. Telefon ładujemy co noc aby nowy dzień rozpocząć z energią :) 
  5. Bateria średnio po dwóch latach przechodzi na emeryturę, pamiętaj o tym. 

Pozdrawiam
Bartek